Znamy laureatów I Konkursu Trawertyn Design!

Z przyjemnością informujemy, że I Konkurs Trawertyn Design został rozstrzygnięty! Z ponad 130 przesłanych projektów jury wybrało 6 najlepszych prac, których autorzy otrzymają w sumie 35 000 zł. Gratulujemy zwycięzcom!

Ilość przysłanych prac konkursowych przerosła nasze najśmielsze oczekiwania zarówno pod względem ilości, jak i jakości wykonania. Wszystkie projekty, mimo że tak różne od siebie, cechuje zapierające dech w piersiach piękno. Nieszablonowe wizje twórców przedstawione w nowoczesnych aranżacjach dobitnie pokazały, że możliwości wykorzystania naszego polskiego diamentu – trawertynu z Raciszyna – są nieograniczone.

Przez to właśnie wybór jednego zwycięzcy, w każdej kategorii był jednym z najtrudniejszych wyborów z jakimi musieliśmy się zmierzyć. Po długich i burzliwych debatach wyłoniliśmy 6 najlepszych prac, których autorzy otrzymają w sumie 35 000 zł. Serdecznie gratulujemy!

Pragniemy także poinformować wszystkich uczestników, że ze względu na wcześniej wspomniany, niezwykle wysoki poziom nadesłanych projektów, gremium jury postanowiło wyróżnić kilka prac poza konkursem, jednak ostateczne ustalenia nadal trwają.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w I Konkursie Trawertyn Design, i serdecznie zapraszamy na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 8 lutego o godz. 14:00  na targach Budma w Poznaniu. Bardzo chcemy Was poznać, pragniemy porozmawiać o współpracy, a także o przyszłości naszego wspólnego skarbu jakim niewątpliwie jest trawertyn!

Prezentujemy Wam projekty, nagrodzone przez jury I Konkursu Trawertyn Design

W kategorii „Kreatywne wykorzystanie” zwyciężyły:

I miejsce – Agnieszka Kołacz

„Trawertyn świętojański”

W projekcie autorka przedstawia dualistyczną odsłonę trawertynu, przełamując jego klasyczny charakter. Używa trawertynu żywicowanego z nietypowym pigmentem kolorystycznym – proszkiem fluorescencyjnym.

W tradycyjnym świetle naturalnym lub sztucznym, pigment nie ujawnia się, jest bezbarwny, przez co trawertyn zachowuje naturalny, klasyczny charakter. Pod wpływem oświetlenia powierzchni promieniami UV, drobinki wtopione w żywicę, dzięki swym właściwościom luminescencyjnym, zaczynają świecić.

II miejsce – Ewelina Kruz

„Prostota i funkcjonalność w łazience”

Projekt przedstawia wykorzystanie trawertynu raciszyńskiego jako elementu wyposażenia łazienki. Zaprojektowany mebel pełni funkcję blatu, półki do przechowywania wyposażenia łazienki oraz podpory pod umywalkę. Poza funkcjami użytkowymi pełni również funkcję dekoracyjną.

Mebel charakteryzuje się prostą i elegancką formą. Geometryczny blok kamienny został przełamany przez wprowadzenie szklanej, geometrycznej umywalki. Barwa trawertynu ociepla zimny odbiór szkła i żelaza.

III miejsce – praca grupowa: Marcin Gierbienis i Damian Poklewski-Koziełł

„Izba Pamięci”

Budynek Izby Pamięci zaprojektowano z wykorzystaniem 6 typoszeregów, które wyróżniono ze względu na barwę, wykończenie powierzchni, obróbkę oraz sposób montażu.

Na elewacjach zewnętrznych zastosowano kamień surowy. Lizeny wykończono podobnym kamieniem, jednakże o mniejszej grubości. We wnętrzu do kamienia dodano pigment o ciepłej barwie. Na podłodze trawertyn ułożono w cegiełkę. Na suficie zaprojektowano prefabrykowane płyty z motywem antycznej kanelury uzyskanym dzięki obrabiarce CNC.

Ostatnim typoszeregiem jest kamień wykorzystany do tablic z nazwiskami zamordowanych mieszkańców warszawskiej Woli. Do trawertynu została dodana transparentna żywica.

W kategorii „Innowacyjne przetworzenie” zwyciężyły:

I miejsce – praca zespołowa Daria Achtelik i Augustyna Grzybowska

„Nie do końca czerń”

Owady stały się myślą przewodnią kolekcji, światło przez nie wytwarzane powstaje w wyniku reakcji chemicznej. Dzięki enzymowi. W projekcie jego zamiennikiem jest pigment z właściwościami fluorescencyjnymi. Zostaje on wprowadzony wraz z żywicą do powstałych w procesie obróbki szczelin tafli kamienia.

Pigment fluorescencyjny posiada szeroką gamę kolorystyczną, wystarczy uruchomić wyobraźnię, aby powstały jedno lub wielobarwne powierzchnie. W dzień tafla kamienia raciszyńskiego ukazuje własne piękno, zaś w nocy przeobraża się w niepowtarzalną iluminację.

II miejsce – Sławomir Kopa

„Trawertyn bursztynowy”

Ideą projektu jest stworzenie nowego rodzaju wzoru powstałego poprzez połączenie trawertynu oraz syntetycznego bursztynu. Połączenie obydwu materiałów nawiązuje do Polskiej tradycji regionalnej w której bursztyn był wykorzystywany w charakterze zdobniczym od czasów starożytnych. Poprzez dodanie bursztynu kojarzonego z Polską do trawertynu z Raciszyna pochodzącego z naszego kraju tworzy wyrób unikalny dla naszego regionu.

III miejsce – Dagmara Oliwa

„TRAVERTINE GALAXY”

Przetworzenie trawertynu do formy TRAVERTINE GALAXY jest procesem jego uszlachetnienia poprzez wydobycie kawern, a następnie podświetleniu ich niezwykłej trójwymiarowości.

Źródło światła musi znaleźć się za kamieniem lub w nim samym tak, aby promienie mogły podążać w naszą stronę przenikając przez jego wnętrze. Tymi ścieżkami będą naturalne szczeliny, które gdzieniegdzie zostaną poszerzone i połączone poprzez muśnięcie dłutem. Tak przygotowany materiał trzeba następnie wypełnić przeźroczystą żywicą.