Przemo Łukasik i WKG pracują nad nowym projektem… z błędem

Architekt i współzałożyciel pracowni Medusa Group kolejny raz inicjuje dyskusję na temat nowego sposobu podejścia do kamienia. Po konkursie Trawertyn Design, mającym zachęcić do używania w pracach polskiego trawertynu z Raciszyna, zdecydował się na zaprojektowanie realizacji, którą będzie można zobaczyć w „Domu Idei”, imprezie towarzyszącej Gdynia Design Days 2018.

– Dom Idei, to przestrzeń, która dzięki interwencji twórców i projektantów zyskuje zupełnie nowy wymiar. Jest polem do eksperymentów i dyskusji na temat współczesnego projektowania i designu – mówi Przemo Łukasik.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest słowo „error” interpretowane przez organizatorów m. in. jako stan wytrącenia z równowagi zmuszający do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań. – Świetnie pasuje do prac wykonywanych w kamieniu – zauważa Łukasik. – Nierówności i zróżnicowane struktury, powstałe w czasie, kiedy kamień się formował albo podczas jego użytkowania, są dla mnie pożądane, bo to coś wyjątkowego i swoistego. Wiem, że nigdzie i u nikogo się nie powtórzą. Obecnie we wszystkim szuka się indywidualnych cech, a w kamieniu nie trzeba tego robić, kamień ma to już od początku. I to chcę wykorzystać w tej realizacji – opowiada.

Tajemniczy projekt powstanie wspólnie z firmą WKG specjalizującą się w obróbce kamienia dekoracyjnego. – Przygotowujemy coś, co jest dla nas sporym wyzwaniem technologicznym, ale warto podjąć ten trud. – mówi Marcin Kamiński, dyrektor handlowy WKG ZOK. Wnętrze „Domu Idei” ma być zaskoczeniem dla odwiedzających, dlatego szczegóły o tym, co będzie się w nim znajdowało, muszą pozostać jeszcze tajemnicą. – Staramy się wcielać nowatorskie podejście do materiału, który towarzyszy ludziom od tysiącleci. Jak się okazuje cały czas można z niego stworzyć coś, co będzie zadziwiało – dodaje Kamiński.

„Dom Idei” będzie otwarty między 6 a 15 lipca 2018 r. w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera” w Gdyni. Program i szczegółowe informacje dostępne będą wkrótce na stronie organizatora oraz www.wkg.pl